Strava

Správna a vyvážená strava je pre psa veľmi dôležitým faktorom ovplyvňujúci celkový vzhľad psa, jeho zdravie a prejav, dobré trávenie, lesklú srsť, pohyby a hmotnosť. Zdravý pes dokáže skonzumovať takmer všetko, pričom jeho organizmus je veľmi citlivý na každú zmenu a preto je dôležité dohliadať na jeho stravovanie. Strava psa by mala obsahovať rózne živiny, minerály a to vo vhodnom množstve a pomere.

Kŕmenie psa môžme vykonávať viacerými spôsobmi - domácimi zdrojmi alebo kupovanými krmivami. V krmivách sú obsiahnuté všetky potrebné minerály a živiny pričom ak uprednostňujete kŕmenie domácimi zdrojmi, je nutné správne vyvážiť pomer všetkých dôležitých zložiek stravy.

 

1. týždeň - 4. mesiac 

Pes potrebuje optimálnu vyváženú stravu. V prvých troch až štyroch týždňoch sa o stravu šteniatka stará sučka. Potom sa im začnú prerezávať mliečne zuby a v šiestich týždňoch už majú mliečny chrup kompletný (28 zubov). V tomto čase už šteniatka odstavíme a začneme im dávať krmivo pre šteniatka. Približne v štvrtom mesiaci sa začne výmena mliečneho chrupu a po skončení tejto výmeny má pes 42 trvalých zubov. 
 
 

Od 4. mesiaca

V tomto čase už psovi dávame normálnu stravu podľa jeho hmotnosti a výšky. Jedálniček mu príliš nemeňte, psy preferuj´robnakú skladbu potravy. Nemusíte sa báť, žeby sa ho prejedol - psy majú oveľa menej chuťových buniek ako ľudia.
 

Výber krmiva

Pri výbere vhodného granulovaného krmiva si skontrolujte odporúčané dávkovanie lacnejších a drahších výrobkov. Možno zistíte, že Váš pes spotrebuje v porovnaní s krmivom vyššej cenovej kategórie až dvojnásobok kŕmnej dávky (relatívne malý objem potravy obsahuje v koncentrovanejšej forme všetky potrebné živiny). V tomto prípade nakupovať lacno neznamená vždy ušetriť! Lacnými a menej kvalitnými krmivami môžte ohroziť zdravie Vášho psíka. Kvalitu krmiva najrýchlejšie zistíte podľa trusu psa. Hodnotnú, správne vyváženú a dobre stráviteľnú potravu využije organizmus takmer bezo zvyšku a z tela vychádzajú len nevyhnutné nestráviteľné zložky a odpadové produkty. Výkaly sú potom v malom množstve, pevné a dobre formované, bez výrazne nepríjemného zápachu. 

Prechod na iný druh krmiva

Ideálne je pri prechode na nový druh krmiva zmiešať starý druh granúl s novými v pomere 1:1 celkovo na 10 dní a potom plynulo pokračovať s novou stravou. Najneskôr do 7-10 dní by sa mal stav stolice upraviť. Asi po 4-8 týždňoch by sa mal účinok kvalitného krmiva prejaviť aj na vzhľade psa, psík by mal byť v dobrej kondícii, na koži by nemal mať lupiny ani iné nedostatky, srsť sa mu leskne, nemal by byť chudý ani tučný.
 
 

Nevhodné krmivo a jeho účinky  
Cibuľa poškodzuje červené krvinky v krvi psa
Kakao, čokoláda škodia srdcu a nervom
Mlieko pes nie je schopný stráviť laktózu, preto šteniatka dostávajú z kravského mlieka hnačku
Surové vajcia pozor na salmonely!
Kosti nebezpečné sú duté hydinové kosti, ktoré sa lámu na ostré kúsky
Sladkosti poškodzuj´zuby psa

Desatoro správnej výživy psa

  1. Šteniatku podávajte výhradne krmivo určené tejto vekovej kategórii. 
  2. Šteniatko má malý žalúdok, preto mu treba dennú kŕmnu dávku rozdeiť na niekoľko porcií: do 3. mesiaca – 4 jedlá denne, od 3. do 5. mesiaca – 3 jedlá denne, od 5.mesiaca – 2 jedlá denne. 
  3. Pes má mimoriadne citlivý tráviaci trakt. Krmivo nikdy nemeňte len kvôli zmene chuti. 
  4. Dodržujte pravidelný čas kŕmenia. Potravu každému psovi nechajte asi 30 minút a potom mu neskonzumované zvyšky zoberte. 
  5. Potrava má mať izbovú teplotu. Lepšie sa potom uvoľňujú aromatické a chuťové látky, potrava je pre psa lákavejšia. 
  6. Pri šteniatkach pravidelne kontrolujte a zaznamenávajte hmotnostné a výškové prírastky. Príliš rýchle tempo rastu môže viesť k deformáciám kostrovej sústavy a telesnej stavby. 
  7. Skôr ako použijete akýkoľvek vitamínový a minerálový prípravok, poraďte sa so svojím veterinárom. 
  8. Mlieko nie je potrebnou ani vhodnou súčasťou výživy psa po odstavení. 
  9. Po jedle nechajte psíka vždy asi 2 hodiny odpočívať. 
  10. Všetky dlhodobejšie problémy so zažívaním radšej prekonzultujte s veterinárnym lekárom.